Jan Brzechwa

Nasz patron – Jan Brzechwa

Jan Brzechwa naprawdę nazywał się Jan Leśmian. Urodził się na Podolu (dzisiejsza Ukraina), w roku 1900, zmarł w Warszawie w 1966 r. Od wczesnych lat próbował swych sił jako pisarz. W 1915 jako piętnastoletni chłopiec ogłosił w prasie swoje pierwsze wiersze. Pierwsze wiersze dla dzieci napisał w wieku 38 lat. Ogłosił wtedy tom zatytułowany „Tańcowała igła z nitką”. Utwory Jana Brzechwy trafiają nie tylko do serc wszystkich dzieci, ale chętnie sczytają je nawet dorośli. Któż z nas nie pamięta: „Kaczki dziwaczki”, „Skarżypyty”, „Entliczek-Pentliczek” i wielu innych. Pisał też opowieści baśniowe np. „Szelmostwa Lisa Witalisa”, czy „Przygody rycerza Szawiły”. Wielkim powodzeniem wśród czytelników cieszy się kilkutomowa powieść o przygodach „Pana Kleksa”. W swoich zaczarowanych wierszach zawarł wszystko, czyli: śpiewny język, piękną polszczyznę, bezgraniczny humor, dobroć, radość życia. We wspomnieniach przyjaciół pozostał na zawsze człowiekiem życzliwym ludziom, dobrym i pogodnym. Wiersze dla dzieci Jana Brzechwy są pełne radości, dowcipu i piękna, łatwo wpadają w ucho a potem żyją w naszej pamięci. Gdzieś przypadkiem zasłyszane, nawet po wielu latach budzą uśmiech dziecka. Na jego wierszach, których dziesiątki znamy na pamięć, wychowało się kilka pokoleń Polaków.
Gminne Przedszkole Publiczne im. Jana Brzechwy w Górze

Ul. Kręta 13,
43-227 Góra.
Tel./Fax: +48 32 211 71 20

Stowarzyszenie Przyjaciół Przedszkola im. Jana Brzechwy w Górze

Tel./Fax: +48 32 211 71 20

follow us:
Copyright © 2018. All rights reserved.