Jan Brzechwa

Nasz patron – Jan Brzechwa

Jan Brzechwa naprawdę nazywał się Jan Leśmian. Urodził się na Podolu (dzisiejsza Ukraina), w roku 1900, zmarł w Warszawie w 1966 r. Od wczesnych lat próbował swych sił jako pisarz. W 1915 jako piętnastoletni chłopiec ogłosił w prasie swoje pierwsze wiersze. Pierwsze wiersze dla dzieci napisał w wieku 38 lat. Ogłosił wtedy tom zatytułowany „Tańcowała igła z nitką”. Utwory Jana Brzechwy trafiają nie tylko do serc wszystkich dzieci, ale chętnie sczytają je nawet dorośli. Któż z nas nie pamięta: „Kaczki dziwaczki”, „Skarżypyty”, „Entliczek-Pentliczek” i wielu innych. Pisał też opowieści baśniowe np. „Szelmostwa Lisa Witalisa”, czy „Przygody rycerza Szawiły”. Wielkim powodzeniem wśród czytelników cieszy się kilkutomowa powieść o przygodach „Pana Kleksa”. W swoich zaczarowanych wierszach zawarł wszystko, czyli: śpiewny język, piękną polszczyznę, bezgraniczny humor, dobroć, radość życia. We wspomnieniach przyjaciół pozostał na zawsze człowiekiem życzliwym ludziom, dobrym i pogodnym. Wiersze dla dzieci Jana Brzechwy są pełne radości, dowcipu i piękna, łatwo wpadają w ucho a potem żyją w naszej pamięci. Gdzieś przypadkiem zasłyszane, nawet po wielu latach budzą uśmiech dziecka. Na jego wierszach, których dziesiątki znamy na pamięć, wychowało się kilka pokoleń Polaków.